Dlaczego rozszerzanie diety jest ważne?
Podawanie dziecku pokarmów innych niż mleko pozwala uzupełniać dietę w brakujące składniki odżywcze, których mleko nie zawiera w wystarczającej ilości. Jest to także ważny krok w rozwoju umiejętności dziecka - zarówno ruchowe, jak i metaboliczne. Ponadto, pamiętajmy, że pierwsze 2 lata życia malucha są najważniejsze dla rozwoju preferencji smakowych, ponieważ akceptacja nowych pokarmów zmienia się wraz z wiekiem.
Kiedy zacząć?
Mleko powinno być podstawą diety aż do 12 miesiąca życia. Wszystkie dodatkowe pokarmy pełnią funkcję uzupełniającą, a ich wprowadzanie powinno się zacząć po ukończeniu 17 tygodnia życia i nie później niż w 26 tygodniu życia dziecka. Ten przedział, choć jest szeroki, jest w pełni uzasadniony. U niemowląt właśnie około 4 miesiąca życia wykształca się zdolność przyjmowania pokarmów stałych – dojrzewa do tego przewód pokarmowy, dzieci nabywają umiejętność siedzenia oraz kontroli ruchów głowy i szyi, co pozwala na jedzenie z łyżeczki. Górna granica wieku wynika z konieczności uzupełnienia niektórych składników odżywczych.
Co podawać jako pierwsze?
Nie ma ustalonej kolejności wprowadzania nowych pokarmów. Warto jednak pamiętać, że akceptacja słodkiego smaku rozwija się o wiele szybciej. Właśnie dlatego warto zacząć od warzyw. Może się okazać, że zanim dziecko zaakceptuje smak warzywa, trzeba je będzie wielokrotnie podać. Około 2 tygodnie później można zacząć wprowadzać owoce.
O czym warto pamiętać?
Pierwsze posiłki podawane dziecku powinny mieć gładką konsystencję. Stopniowo konsystencja tych posiłków powinna stawać się coraz mniej gładka, aż do osiągnięcia przez dziecko umiejętności gryzienia.
Nowe smaki należy prowadzać stopniowo, nie więcej niż 1 dziennie. To pozwala obserwować reakcję dziecka na nowy pokarm oraz zauważyć ewentualną reakcję alergiczną.
Posiłków podawanych tak małym dzieciom nie dosalamy ani nie dosładzamy. W ten sposób unikniemy wykształcenia nieprawidłowych preferencji smakowych.
Maluch początkowo może odmawiać jedzenia niektórych posiłków, jednak nie powinno nas to zniechęcać. Niektóre pokarmy trzeba podać nawet 15 razy, zanim dziecko zaakceptuje ich smak.
BLW - co to takiego?
BLW to alternatywna metoda rozszerzania diety dziecka. Polega na ominięciu lub uzupełnieniu etapu karmienia łyżeczką. W zamian za to dziecku podaje się kawałki miękkich pokarmów stałych, które może samodzielnie wziąć do rączki, a następnie do buzi.
Pamiętaj, że tej metody nie można stosować w pozycji leżącej czy półsiedzącej, dlatego dziecko karmione w ten sposób musi już umieć siedzieć. Ta metoda wspiera rozwój koordynacji oko-ręka, a także rozwój zmysłów u dziecka. Maluch poznaje kolory, konsystencje i smaki oraz uczy się chwytania.
Akcesoria do karmienia
Kiedy zdecydujemy się na rozszerzanie diety dziecka, warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Przydadzą się specjalne sztućce do karmienia niemowląt, które ułatwiają dziecku połykanie pokarmu. Przydatny również może okazać się bidon, ponieważ rozszerzanie diety to nie tylko stałe pokarmy, ale i napoje. Warte polecenia są także silikonowe talerze z przyssawkami, które nie zsuną się ze stolika.
W naszym sklepie znajdziesz cały dział z akcesoriami do karmienia! Zajrzyj na https://4happy.pl/Karmienie