Opinie o Nas
Producenci
Zabawa w dom – czego dzieci się z niej uczą? 0
Zabawa w dom – czego dzieci się z niej uczą?

Dlaczego dzieci bawią się w odgrywanie ról?

Dzieci mają naturalną potrzebę naśladowania dorosłych, zwłaszcza mamy i taty. Rodzice są dla nich najważniejszymi osobami, więc maluchy chcą być takie jak oni i robić to samo, co oni. Podczas zabawy w dom mają do tego idealną okazję. Mogą naśladować sprzątanie, pranie czy zmywanie, a także robienie zakupów czy gotowanie. Czynności, które dla dorosłych są nudnymi obowiązkami, dzieciom wydają się bardzo ciekawe.

Dzieci chcą uczestniczyć w takiej zabawie, ponieważ daje im ona satysfakcję i wzmacnia pewność siebie oraz, co ważne – daje poczucie przynależności do społeczności w jakiej się znajdują.

Co daje zabawa w dom?

Badania pokazują wiele korzyści płynących z zabawy dom. Przede wszystkim ten typ zabawy rozwija w dziecku kreatywność i wyobraźnię, wprowadza w budowanie relacji i uczy jak zachowywać się w określonych miejscach czy sytuacjach. Pomaga też w zwiększeniu zasobu słownictwa, i daje świadomość, że drugi człowiek może mieć inne zdanie i opinie. Daje dziecku możliwość zaobserwowania, że istnieje wiele punktów widzenia, co zwiększa możliwości adaptacyjne.

Taka zabawa może pełnić rolę terapeutyczną, ponieważ dziecko w zabawie może przepracować swoje problemy, odreagować negatywne emocje czy oswoić lęk. Zabawa w dom jest także sposobem włączenia dziecka w codzienną domową rutynę i oswojenia z obowiązkami. Dzieci lubią powtarzać czynności, z którymi mają problem tak długo, aż zaczną im wychodzić. To wymaga skupienia, więc świetnie poprawia koncentrację.

Ćwiczenia z praktycznego naśladowania czynności rozwijają niezależność i koordynację ruchową, bo ciało jest zaangażowane w wiele ruchów.

Czy warto bawić się razem z dzieckiem?

Dzieci uwielbiają bawić się z rodzicami i to dla nich o wiele większa frajda niż zabawa z rówieśnikami. Dla rodziców to doskonała okazja na przyjrzenie się temu, jak dziecko postrzega swoją rodzinę i reguły panujące w jego domu. Zabawa w dom jest idealnym źródłem wiedzy na temat przeżywanych przez dziecko w codziennym życiu emocji, stresów i trudności. Ważne jest, by rodzic nie negował i nie lekceważył emocji malucha, ani jego punktu widzenia. Kiedy pojawiają się trudności związane z emocjami, w czasie zabawy, poprzez odtwarzanie różnych sytuacji, łatwiej jest rozmawiać o uczuciach, które tym sytuacjom towarzyszą. Dzięki temu rodzice mogą pokazywać dzieciom dobre wzorce zachowań i uczyć zauważania i zrozumienia uczuć innych.

W czasie zabawy w dom można pokazać dziecku, że są różne modele rodziny i czasem dzieci mieszkają tylko z mamą czy tatą, a czasem tylko z dziadkami. Warto podkreślić, że to nie od jej składu zależy czy rodzina jest dobra.

 

W naszym sklepie znajdziesz cały dział z takimi zabawkami! Sprawdź: https://4happy.pl/Zabawa-w-Dom.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl